Karabiber Ağacı Nerede ve Nasıl Yetişir?

Herkese merhaba, bildiğiniz üzere karabiber, hepimizin çokça tükettiği ve mutfağımızda mutlaka bulunan, hemen hemen her yemekte kullanılabilen özellikle de pilavla bağdaşmış olan bir baharat çeşididir. Bugün sizinle merak edilen konulardan biri olan karabiber ağacı nerede yetişir sorusunu cevaplayacağız.

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir?

karabiber ağacı nerede yetişir

Karabiber, ana vatanı Hint yarım adası olan bir baharat türüdür. Ağaç üzerinde yetişmekte olan taneleri meyve olarak tüketilmektedir. Bitkinin çiçekleri sarkık başak, meyveleri ise yuvarlak şekilde görülmektedir. Kısa boylu bir bitki olan karabiberin dalları veya yaprakları tüketilmemektedir. Yalnızca yuvarlak taneleri yenilebilmektedir.

Geçmişten günümüze Anadolu’da ve Türk Mutfağında alternatif tıp bitkisi olarak kullanılmıştır. Bizlerde bu bitkiye evlerimizde yer ayırıp hem lezzetinden hem de şifasından faydalanabiliriz.

Ana vatanı Hint yarım adası olarak bahsetmiştik ancak bunun yanı sıra Amerika’nın Ekvator bölgesi civarında yetişmekte olan karabiber ağacına sıcak iklim ülkelerinde;

  • Brezilya,
  • Malezya,
  • Endonezya,
  • Batı Afrika

gibi ülkelerde de rastlanmaktadır. Sarmaşığa benzer olan bu bitki duvara tırmanarak yükselmektedir. Bu şekilde büyüyen karabiber ağacı zaman içinde meyve vermektedir. Subtropik ve tropik olan karabiber taneleri, öğütülerek ve kurutularak sofralarda yer almaktadır.

Karabiber ağacı Türkiye’de nerede yetişir diye soracak olursanız eğer; Başta Antalya olmak üzere, diğer Akdeniz illerinde yetişir ancak sınırlı üretimi bulunmaktadır. Ülkemize genellikle yurt dışından tedarik edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu