Enginar Nasıl Saklanır? (5 Farklı Koşul)

İçindekiler

Enginar, sağlık açısından pek çok faydası olan ve lezzetli bir sebzedir. Bu lezzeti ve faydaları korumak ve belli bir süre sonra tüketmek için saklamak oldukça önemlidir. Taze enginarları uzun süre saklamak isterseniz bazı önlemler almanız gerekmektedir. Peki, enginar nasıl saklanır? Bu makalede 5 farklı saklama koşullarını sizler için hazırladık.

Enginar Nasıl Saklanır?

enginar nasıl saklanır

Satın alma işlemi: En taze enginarları satın almak, onları daha uzun süre saklamanızı sağlar. Yaprakları sıkı ve koyu yeşil renkte olan enginarları tercih etmelisiniz. Ayrıca, sapı taze ve sert olmalıdır.

İşte enginar saklama yöntemleri:

  1. Buzdolabında Saklama: Enginarları buzdolabında saklamak en iyi seçenektir. İlk olarak, enginarın sapını birkaç santimetre kesin ve daha sonra bir kaba su ekleyin. Enginarları, sapı aşağı gelecek şekilde buzdolabının sebze bölmesine yerleştirin. Böylece, enginarlar daha uzun süre taze kalacaktır. Unutmayın, enginarları buzdolabında en fazla 4-5 gün saklamak önemlidir.
  2. Soğuk Suyla Bekletme: Eğer enginarları daha uzun süre saklamak istiyorsanız, bir kaba soğuk su doldurun ve enginarların sapı aşağı gelecek şekilde suya yerleştirin. Bunu yaparak enginarları 1-2 hafta boyunca taze tutabilirsiniz. Suyu düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir.
  3. Dondurma: Enginarları dilimleyerek dondurabilirsiniz. Öncelikle enginarları kaynar suya koyarak 3-4 dakika blanşe edin. Ardından, soğuk suyla hızlıca soğutun ve fazla suyunu süzün. Dilimlediğiniz enginarları buzluk poşetlerine veya hava geçirmez kaplara yerleştirin ve dondurun. Dondurulan enginarları 6-8 ay boyunca saklayabilirsiniz. Dondurulan enginarları kullanmadan önce çözdürmek için buzdolabında bir gece bekletmek gerekmektedir.
  4. Salamura: Enginarları salamura yaparak da saklayabilirsiniz. Bunun için enginarları dilimleyin ve kaynar suya koyarak 2-3 dakika blanşe edin. Ardından, soğuk suyla hızlıca soğutun. Bir kavanoza enginarları yerleştirin ve üzerine tuzlu su ekleyin. Tuzlu su oranı 1 litre suya 50-60 gram tuz olarak ayarlanmalıdır. Kavanozu sıkıca kapatın ve serin bir yerde saklayın. Salamura enginarları 4-6 ay boyunca taze tutabilir.
  5. Konserve Yapma: Enginarları konserve yaparak uzun süre saklayabilirsiniz. Bunun için enginarları dilimleyin ve kaynar suya koyarak 2-3 dakika blanşe edin. Ardından, soğuk suyla hızlıca soğutun. Sterilize edilmiş cam kavanozlara enginar dilimlerini yerleştirin. Üzerlerini örtecek kadar kaynar su veya tuzlu su ekleyin. Kavanozları sıkıca kapatın ve kaynar su banyosunda 20-25 dakika kadar sterilize edin. Sonrasında kavanozları soğuması için oda sıcaklığında bekletin ve daha sonra serin ve karanlık bir yerde saklayın. Konserve enginarlar, 1-2 yıl boyunca taze ve yenilebilir kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu