Domates Buzlukta Nasıl Saklanır? (7 Adım)

Domatesler, mutfakta sıkça kullandığımız lezzetli sebzelerden bir tanesidir. Bazen fazla domatesimiz olabilmekte veya taze kalmasını sağlamak isteyebilmekteyiz. İşte tam da bu noktada buzlukta saklama fikri devreye girmektedir. Gelelim “domates buzlukta nasıl saklanır” sorusunun cevabına. Aşağıda 7 yöntemde saklama adımlarını sizler için hazırladık.

Domates Buzlukta Nasıl Saklanır?

domates buzlukta nasıl saklanır

Domatesleri buzlukta saklamak için izleyebileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

  1. Domatesleri seçerken taze ve olgun olmasına özen gösterin. Kırmızı ve sıkı bir cilde sahip olanlar saklamak için daha iyi olacaktır.
  2. Domatesleri güzelce yıkayın ve iyice kurulayın. Böylece üzerindeki kir ve tozları temizlemiş olacaksınız.
  3. Dilimleyerek veya bütün olarak dondurmak size kalmış bir tercih. Dilimlerseniz daha pratik olmakta, fakat bütün olarak dondurarak da saklayabilirsiniz.
  4. Hava geçirmeyen kaplar veya buzluk poşetleri kullanarak domatesleri saklayın. Böylece tazeliklerini ve aromalarını daha iyi korumuş olacaksınız.
  5. Domatesleri saklama kaplarına yerleştirdikten sonra üzerlerine o günün tarihini ve içerik bilgisini ekleyen etiketler yapıştırın. Bu sayede ne zaman dondurduğunuzu ve kullanma süresini takip edebilirsiniz.
  6. Domatesleri buzluk bölmesine yerleştirin ve ardından dondurun. Genellikle -18 °C’de saklamak ideal sıcaklık ölçüsüdür. Buzlukta dondurulan domatesler yaklaşık 6 ay süreyle taze kalmaktadır.
  7. Domatesleri kullanıma geçmeden önce buzdolabında çözülmesine izin verin. Bu işlem dokuları daha iyi koruyacaktır. Tamamen çözüldükten sonra kullanabilirsiniz.

Dondurulan domatesler genellikle taze domatesler kadar sulu olmazlar. Bu nedenle daha çok pişirme veya sos yapımında tercih edilmektedir. Salatalarda kullanmak isterseniz, çözüldükten sonra suyunu süzerek kullanmanız önerilmektedir.

Sonuç olarak; Domatesleri buzlukta saklamak, onları daha uzun süre kullanabilmeniz ve tazeliğini korumasını sağlayabilmeniz için harika bir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu